20240229 102235

Μαθήματα “ζωής”!

Σήμερα, 29/2/2024, είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας τον διασώστη του ΕΚΑΒ Σερρών και να συμμετέχουμε σε ενα διαδραστικό πρόγραμμα ευαισθητοποίησης αναφορικά σε θέματα πνιγμονής και καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης. Ήταν μια μοναδική εμπειρία και για τους μαθητές και για τους δασκάλους να μπορέσουν να εφαρμόσουν τις νέες δεξιότητες που απέκτησαν πάνω στο ειδικό πρόπλασμα του προγράμματος και να εξασκηθούν στη χρήση του απινιδωτή.

Ευχαριστούμε θερμά το ΕΚΑΒ για την αμεσότητα και την πληρότητά του!

IMG 3273

Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών!

IMG 3274

Κατόπιν πρόσκλησης του σχολείου μας προς το ΕΚΑΒ Καβάλας ,είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι την Πέμπτη 29/2/2024 και ώρα 10:00π.μ, ειδικό προσωπικό του ΕΚΑΒ θα προσέλθει στο σχολείο μας προκειμένου να ευαισθητοποιήσει και να εκπαιδεύσει τους μαθητές της Έ & ΣΤ´τάξης και τους εκπαιδευτικούς της μονάδας μας στην παροχή πρώτων βοηθειών και στην απόκτηση των απαραίτητων γνώσεων και δεξιοτήτων ( ΚΑΡ.Π.Α με αυτόματο απινιδωτή, θέση ανάνηψης, πνιγμόνη κ.α) ώστε να είναι σε θέση να ανταπεξέλθουν άμεσα, αποτελεσματικά και ενδεχομένως καθοριστικά σε περίπτωση ατυχήματος σώζοντας τη ζωή του θύματος ή ανακουφίζοντας τυχόν επιδείνωση της κατάστασής του.

Σας ευχαριστούμε θερμά που ανταποκριθήκατε τόσο άμεσα στην πρόσκλησή μας!

Αφίσα Η Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Ανακοίνωση

Πρόσκληση σε διαδικτυακή Ενημερωτική Ημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.) με τίτλο «H Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο»

Καλημέρα σας και Καλή εβδομάδα,

Στο πλαίσιο των δράσεων Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.), σας αποστέλλουμε συνημμένα πρόσκληση, αφίσα, πρόγραμμα και δελτίο τύπου για τη διαδικτυακή Ενημερωτική Ημερίδα με τίτλο «H Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο», η οποία θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου και ώρα 17:00.

Η ημερίδα απευθύνεται σε μαθητές/μαθήτριες της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης Δημοτικού, καθώς και στους γονείς/κηδεμόνες τους.
Σκοπός της είναι η ευαισθητοποίηση και η ενημέρωση όλων των ενδιαφερόμενων για τις εκπαιδευτικές επιλογές που προσφέρει το σύγχρονο εκπαιδευτικό σύστημα μετά το Δημοτικό.

Παρακαλούνται οι Διευθύνσεις Π.Ε. να ενημερώσουν άμεσα τα Δημοτικά σχολεία όλων των τύπων αρμοδιότητάς τους.